​​PO: 9.00 - 12.00  ST:  9.00 - 12.00 a 17.00 - 19.00

Obec Bříství
Břístvíokr. Nymburk

Parkování v obci

viz text

Vážení občané,

 

všimli jste si? Kam se člověk podívá, stojí zaparkované auto.

Píšeme o místech, kde vlastníci rodinných domů mají prostor parkovat na vlastním a ne na ulicích. Proto by se každý měl snažit, využít možnosti zajistit stání pro své auto na svém pozemku, pokud to jen trošku jde, třeba vyklidit zaskládanou garáž, stát v garáží a ne na chodníku apod.

Podívejme se na celou situaci zaplavování veřejného prostranství auty z pohledu zákonů. Jako první a celou situaci zastřešující je Zákon č. 361/2000 Sb., o silničním provozu. Z něj lze dovodit obecně platné univerzální pravidlo, že vozidla v obci mohou stát jen na pozemních komunikacích a mimo pozemní komunikace jen na místech k tomu vyhrazených. Nebudeme citovat celé znění zákona a paragrafy, ale shrneme to nejdůležitější.

 

KDE SE MŮŽE STÁT

Parkování automobilů je možné na zpevněných plochách ve vlastnictví obce (!!) kde byly pozemky zpevněny právě proto, aby zde bylo možno parkovat bez poškození zeleně, případně tam, kde je to upraveno značkou. Řidič smí zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace. Při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy. Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy.


 

KDE SE NESMÍ STÁT – ZEJMÉNA

v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti

ve vzdálenosti kratší než 30 m před a 5 m za označníkem zastávky

na silniční vegetaci, pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemní komunikaci

Silniční vegetace je příslušenstvím místní komunikace, na níž řidič nesmí zastavit a stát pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemních komunikacích (dopravní značkou). Přestupky dle silničního zákona řeší Policie. Pokud někdo parkuje na místech mimo komunikace, kde to není dovoleno – ničí trávu, zeleň a přírodu, znemožňuje průchod chodců či údržbě obce, ať již z neznalosti, pohodlnosti, lhostejnosti či sobeckosti, je potřeba jej upozornit na další právní výklad. Řidiči se zde dopouštějí přestupku poškozování a neoprávněného záboru veřejného prostranství, veřejně přístupného objektu nebo veřejně prospěšného zařízení – Zákon č. 251/2016 Sb., zákon o některých přestupcích, § 5 odst. 1, písm. g) – přičemž podle právního výkladu nezáleží na tom, kdo toto prostranství vlastní, jestli např. město, nebo soukromý vlastník. Definice veřejného prostranství zní: ,,Veřejným prostranstvím jsou všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru“.

Za porušení § 5/1 písm. g) Zákona č. 251/2016 Sb. může strážník příkazem na místě uložit pokutu do výše 10.000 Kč, ve správním řízení pak fyzické osobě hrozí až 50.000 Kč.

 

VÝZVA

Vyzýváme všechny majitele automobilů k zamyšlení a přesunutí „parkovišť“ pro svá vozidla do vlastních garáží, zahrad či předzahrádek. Obec není povinna zajišťovat parkování pro soukromá vozidla, naopak je povinna dbát o bezpečnost na komunikacích a vzhled obce.

 

Děkujeme za pochopení a spolupráci. Obec Bříství

 

Datum vložení: 12. 6. 2023 10:35
Datum poslední aktualizace: 12. 6. 2023 10:37
Autor: Správce Webu

Kalendář

Aktuální počasí

dnes, čtvrtek 23. 5. 2024
slabý déšť 21 °C 11 °C
pátek 24. 5. zataženo 25/13 °C
sobota 25. 5. slabý déšť 21/14 °C
neděle 26. 5. zataženo 21/14 °C

Svátek

Svátek má Vladimír

380Počet obyvatel

r. 993První zmínka

KostelKostel

Zřícenina kapleZřícenina kaple

SDHSDH

FotbalFotbal

O naší obci

Bříství (něm. Brzistew, mezi roky 1939-1945 Ulmenau) je obec ležící v okrese Nymburk u stejnojmenného sjezdu z dálnice D11. Nachází se 7 kilometrů na sever od Českého Brodu.

Bříství je historickou středověkou vesnicí s původní zástavbou rozmístěnou podél hlavních tahů. Tradiční skladbu domů narušují jak budovy městského charakteru v centru obce, tak sídelní kaše na jejích okrajích.